Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

trafiktecocuklar_guvendeprojesi

Giriş
 
TRAFİKTE ÇOCUKLAR GÜVENDE PROJESİ
 
  PROJENİN ÖZET BİLGİSİ
Amasya iline çağdaş dünya ülkelerinde yaşanan trafik kültürünü kazandırmak, Trafikte çocuk unsurunu ön plana çıkartarak 10 yaşından küçük çocuklar için güvenli yerin aracın arka koltuğu olduğunu vurgulayıp, “Çocuklar trafik mağduru olmasın ve üzülmesin” düşüncesiyle ilimizde trafiğe bakış açısında farkındalık oluşturmak amacı ile “Trafikte Çocuklar Güvende” projesi planlanmıştır.
            Proje ile Amasya'da çocukların araçlarda hangi koltukta seyahat etmesi konusunda toplumda bir davranış ve bakış açısı değişikliği oluşturmak hedeflenmektedir. Projenin başlangıcı ile birlikte sürücüler ve çocuklar üzerinde etkin bir şekilde eğitim ve denetim çalışmaları başlatılarak anket, analiz ve değerlendirmeler yapılacaktır.
            Yapmış olduğumuz ön çalışmalarda sürücülerin ve anne babaların çocukların araç içerisinde hangi koltuğa oturtulması gerektiğini bildikleri ancak bu konuda duyarsız davrandıkları, anne ve babaların çocuklarına ön koltuğa oturmanın tehlikelerini yeterince anlatmadıkları tespit edilmiştir.
Çocuk koruma sistemleri hızlı çarpma etkisi esnasında kademeli yavaşlamayı sağlar. Doğru monte edilmiş çocuk koruma sistemleri, çarpma sonrası aracın durmasıyla, aracın mevcut hızıyla ilerleyen çocuğun bedeninin de durmasını sağlar ve başka nesnelere (insana, zemine veya diğer araçlara) olabilecek teması da engeller.
            Araç çocuk koltukları, çarpma etkisini vücudun belli bir kısmına yönlendirmeyip, bu etkiyi vücudun daha güçlü bölgelerine (kalça kemiği, sırt ve omuz) dağıtarak çarpma etkisini azaltma işlevini görür.  
            Ölüm ve yaralanmaların birçoğunun çocuk koltuğu ve emniyet kemeri kullanarak önlenmesi mümkündür. Bununla birlikte birçok ebeveyn koruma sistemlerini yanlış kullanarak çocuklarını riske atmaktadırlar. Uzmanlar çocuk koltuklarının % 80-90'ının, araçlara yanlış monte edildiklerini veya yanlış kullanıldığını düşünmektedir. Proje ile birlikte çocuk koruma sistemlerinin doğru kullanılması konusunda halkımıza bilgiler verilecektir.
Bu hususlardan hareketle proje ile birlikte sürücülere anne ve babalara 10 yaşından küçük 150 cm den kısa çocukların aracın arka koltuğunda seyahat etmesi gerektiğinin yasal zorunluluk olduğu anlatılacak,  çocuklara aracın arka koltuğuna oturarak seyahat etmenin onlar için güvenli olduğu konusunda eğitim çalışmalarına ağırlık verilecek, tüm anaokulları ve ilkokul 1. ve 2. Sınıflar eğitim kapsamına alınacaktır.
Sürücü, anne, baba ve çocuklardan oluşan hedef kitlenin, trafik konusunda olumlu tutum ve davranış geliştirmesine katkıda bulunacak mesajlar ve özendirici eylemlerin tamamı halkımıza en etkin ve kısa yoldan iletilecektir. Çalışmalarımız yürütülürken yapılacak eğitim faaliyetlerinde anaokulu, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize trafik güvenliği ve kültürü ile ilgili doğru bilgiler uygulamalı verilip, yetişkinlerin ise daha saygılı ve sorumlu, trafik kurallarını bilen ve uygulayan sürücü ve ebeveyne dönüştürülmelerine yönelik çalışmalar yürütülecektir.
 
  PROJENİN GENEL AMACI: 
Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılması, araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önler. Eğer bu önlenemezse kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de en azından ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Çocuk koltuğu kullanılması halinde ise özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi bazı hallerde tümüyle önüne geçmek amaçlanmaktadır. 
Anne – baba ve diğer sürücülere çocuk koltuğunun önemini anlatarak çocuk koltuğunun önemini anlayan ve günlük hayatında uygulayan sürücüler, anne ve babalar yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Sonuç olarak Amasya ilinde çağdaş dünya ülkelerinde yaşanan trafik kültürünü yerleştirmek, çocuk güvenliği ve insan unsurunu ön plana çıkartarak korunmasız çocukların can güvenliklerini yasal mevzuat çerçevesinde koruma altına almak, tüm yol kullanıcılar üzerinde trafiğe bakış açısında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.
 
  PROJENİN HEDEFLERİ:
            Proje ile birlikte ilimiz ve ilçelerimizde sürücüleri, anne ve babaları bilinçlendirerek araçlarda olması gereken çocuk koltuğu ve yükseltici gibi fiziki aparatlarını standartlara uygun hale getirmektir. Düzenlenecek olan eğitim ve denetleme faaliyetlerinde sürücülere, anne ve babalara çocuk güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler anlatılacaktır. Bu sayede bilinçli,  doğruları görerek öğrenen ve uygulayan yol kullanıcıları yetiştirilip olumlu trafik kültürü ile birlikte ilimizde çocukların karışmış olduğu trafik kazalarını en az seviyelere indirilmesi hedeflenmektedir.
 
 • http://www.tgp.gov.tr/
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • KGYS